SON YAZILAR

7.29.2017

Gölgelerin Gücü Adına: ShadowhuntersKitap, film, dizi şeklinde her türüne tanık olduğumuz hikayeler var. Her haline tanık olduğumuz hikayelerin, her halini izlerken farklı tatlar alındığını düşünüyorum. Mesela Cassandra Clare’ın Mortal Instruments'ı karşımıza önce bir kitap serisi olarak çıktı, ardından 2013 yılında The Mortal Instruments: City of Bones adıyla sinemaya uyarlandı ve son olarak televizyon dünyasında Shadowhunters isimli bir dizi olarak çıktı karşımıza.


Kitap mı, film mi ikilemini yine kitap kazanmıştı daha önce. Kitabı okuyanlar filmi yerden yere vururken, yapımcılar bundan etkilenmiş olacak ki serinin devam filmleri gelmedi. Şimdiyse dizi olarak karşımızda ve Shadowhunters izleyicinin beklentilerini karşılayabildi mi? Ya da benim gibi kitabını okumayan, filmini izlemeyenler için nasıl bir dizi Shadowhunters?

 

ShadowhuntersClary; üniversiteye girmeye çalışan annesiyle yaşayan, hayalperest bir en yakın arkadaşa sahip olan sıradan bir genç kızdır. 18 yaşına bastığı gün, bu sıradanlığına veda ettiği gün olur. Çünkü annesinin yıllardır Clary'den sakladığı bir sır vardır. Annesi ve Clary "Shadowhunters- Gölge Savaşçıları" denilen özel yetenekli bir gruba mensuptur. Clary, bu görevin keşmekeşinden korumak isteyen annesi onu 18 yaşına kadar yeteneklerinden koruyan özel bir büyü yaptırıp sıradan bir çocuk olarak büyümesini sağlar.

Ancak Clary 18 yaşına bastığı gün, gerçek kimliğiyle ilgili gerçeği bir türlü anlatamayan Clary kendini bir anda iblislerle dövüşürken bulur. Bu da yetmez iblisler evlerini basar ve annesini kaçırır. Bu da yetmez kendisine gölge savaşçısı olduğunu söyleyen bir adam onu kale gibi bir yere götürüp tedavi etmeye çalışır. Bu da yetmez en yakın arkadaşı aklını kaçırdığını düşünür.

Clary Fray/ Katherine McNamara  
(Happyland, The Fosters, Transformers: Rescue Bots)
Clary, yıllarca annesi tarafından iblislerden saklanmış gölge avcısı olduğunu bilmeden yaşamıştır. 18 yaşına bastığı gün bazı gariplikler sezmiş olsa da yeni yaşının verdiği heyecanla görmezden gelir. En yakın arkadaşı Simon ile birlikte yeni yaşını kutlamak için sokaklarda dolanırken bir gölge avcısı olan Jace'i görünmez olmasına rağmen görür. O sırada bir iblisin peşinde olan Jace bu duruma şaşırsa da peşinde olduğu iblis daha önemli olduğu için durumu önemsemez. Jace'in peşinden giden Clary, ilk kez iblislerle tanışır böylece. Eve geldiğinde, ev yıkılmış durumdadır ve annesi yoktur. İblisler evlerinde bir kupa aramaya gelmişlerdir ve annesinin yardımcısı kılığına girerek Clary'i kandırmaya çalışırlar ve bu sırada yaralanan Clary'i Jace kurtarır. Clary'inin hayatta artık iki amacı vardır. Kupayı ve annesini bulmak.

Jace Wayland/ Dominic Sherwood
(The Cut)
Yıllar önce Valentine tarafından ailesi öldürülen Jace, tüm hayatını iblisleri yok etmeye adamıştır. Ailesini kaybettikten sonra ona sahip çıkan Lightwood ailesinin çocukları Alec ve Izzy ile kardeş gibi büyürler. Diğerleri başka gölge avcısı olmadığı için Clary'e tereddütle yaklaşsa da Jace ona yardımcı olacaktır.

Simon Lewis/ Alberto Rosend Dizinin insan tarafı Simon. Clary'nin en yakın arkadaşı. Sürekli ismini değiştirdiği bir müzik grubu var. Clary, Jace ile annesini kurtarmak için mücadeleye başlamaya karar verdiğinde Clary'nin aklını kaçırdığını düşünmeye başlıyor.

Dizi, genel olarak kimseyi tatmin etmemiş. Ancak iyi de bir izleyici kitlesine ulaşmış durumdaki 3. sezon onayını da aldı. 2018 için yolu açık dizinin. Hakkında okuduğum eleştirilere gelince, bence über üstü yapımlar göz önünde bulundurularak yapılmış eleştiriler. Çünkü dizinin ortaya çıktığı seri, 18 yaş altı heyecanlı gençliğe hitap eden bir seri. Dizinin yayınlandığı kanal yine 18 yaş altı kitleye hitap eden yapımlarla öne çıkan Freeform. Dizi bence hitap etmek istediği kitleyi tamamen tatmin edecek şekilde tasarlanmış. Diziyi izlemek için başına oturduğunuzda bunu göz önünde bulundurmanızı ve çok büyük beklentiler içerisine girmemenizi öneririm.

Share this:

Yorum Gönder

Gelecek Filmler

Gelecek Diziler

Cannes 2018

 
Designed By OddThemes & Distributd By Blogger Templates